Czy windykator może dzwonić do rodziny?
- Antywindykacja
- Pomoc zadłużonym
- Zwolnienie z 90% odsetek
- Ochrona przed komornikiem
- Upadłość konsumencka
- Oddłużanie
Praca tylko na podstawie umowy z gwarancjami
Najlepsza społeczność prawnicza
29 wykwalifikowanych prawników
Pomagamy spłacić długi
1000+ zadowolonych klientów
900+ wygranych spraw
50+ milionów zaoszczędzonych środków
Opinie
Częste pytania od naszych klientów
Czy windykator może dzwonić do rodziny?
Reasumując wszystko wyżej powiedziane bezwzględnie możemy wnioskować, że bądź jakie telefony do rodziny od specjalistów do spraw windykacji są wzbronione. Według prawa polskiego windykacja nie może poszerzać się na osoby trzecie i musi być rozwiązana tylko z dłużnikiem.
Powstaje więc logiczne pytanie, dlaczego osoby do spraw windykacji tak często łamią prawo i dzwonią do członków rodziny? Jest to kwestia presji psychologicznej, głównym celem której jest to, żeby obudzić poczucie winy, strachu i wstydu.
Jeżeli jesteś dłużnikiem należy pamiętać, że nie jesteś gorszy od innych i nie musisz przeżywać presji czy upokorzenia własnej wartości z tego powodu. Trafiłeś na bezprawnego windykatora? Zawsze możesz skorzystać z profesjonalnych usług prawnych i już nie martwić się z powodu nieprzyjemnych rozmów.
Nieuczciwi windykatorzy będą starać się dać ci poczucie bezużytelności, zaszczepić ci niską samoocenę, uwieść cię w przekonaniu, że jesteś gorszy i masz mniej praw niż inni, bo masz dług. Nie musisz być uczestnikiem takich gier psychologicznych. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do ochrony i pomocy.
Jeżeli członkowie twojej rodziny zaczęli dostawać telefony od firmy windykacyjnej, mogą śmiało mówić, że nie życzą sobie takiego rodzaju telefonów, argumentując to tym, że oni nie są dłużnikami, a bycie krewnym dłużnika nie daje prawo windykatorowi oddzwaniać do nich w tej sprawie. Także jest to oczywistym naruszeniem. Nagrania takich rozmów można zgłosić na policję i domagać się pomocy od organów kompetentnych.
Windykator dzwonić do rodziny
Skontaktuj się z nami, jeżeli windykator dzwoni do członków twojej rodziny. Nasza firma prawnicza okaże ci profesjonalną pomoc. Wspieramy dłużników na wszystkich etapach komunikacji z windykatorem. Udzielimy ci wyczerpującej konsultacji prawniczej w zakresie praw i obowiązków spłacających w oraz firm windykacyjnych z nimi kontaktujących.
Jeśli windykator nazywa twoich znajomych, to narusza
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Jak pracujemy
Table of Contents
Co może windykacja
Z jednej strony specjaliści, świadczące usługi windykacyjne coraz częściej stają się nieodzowni w procesie zwrotu długu przez dłużnika. Prawdziwi specjaliści w tym zawodzie potrafią prowadzić profesjonalne i skuteczne negocjacje ze spłacającymi, dawać im cenne rady, umawiać się z nimi, wyjaśniać konsekwencje nieoddania pieniędzy co w rezultacie powoduje zwrot pieniędzy przez dłużnika i spokojne jego beztroskie życie potem. Doświadczeni specjaliści od spłaty zadłużenia przede wszystkim wspierają spłacających, z którymi pracują, stają się dla nich nieco przyjaciółmi jednocześnie wykazując się wysokim profesjonalizmem i w żadnym przypadku nie przekraczają ramy dozwolonego.
Jednak z drugiej strony dłużnik nie zawsze może trafić na uczciwego specjalistę, więc jeżeli przez bądź jakie rodzaje długów chociaż by raz w życiu doświadczyłeś rozmowy z osobą do spraw windykacji i poczułeś, że twoje prawa zostały naruszone, powinieneś dokładnie zapoznać się z poniższym artykułem, który przygotowali dla ciebie nasi najlepsi prawnicy.
Już po przeczytaniu naszej lektury będziesz wiedział co może prawdziwa windykacja, do jakich naruszeń udają się jej specjaliści, żeby przyspieszyć oddanie długu i jak bezpośrednio dłużnik może siebie bronić przy takich naruszeniach.
Reasumując
Specjaliści firm windykacyjnych są nie tak straszni jak się często wydaje
Jednak z drugiej strony dłużnik nie zawsze może trafić na uczciwego specjalistę, więc jeżeli przez bądź jakie rodzaje długów chociaż by raz w życiu doświadczyłeś rozmowy z osobą do spraw windykacji i poczułeś, że twoje prawa zostały naruszone, powinieneś dokładnie zapoznać się z poniższym artykułem, który przygotowali dla ciebie nasi najlepsi prawnicy.
Już po przeczytaniu naszej lektury będziesz wiedział co może prawdziwa windykacja, do jakich naruszeń udają się jej specjaliści, żeby przyspieszyć oddanie długu i jak bezpośrednio dłużnik może siebie bronić przy takich naruszeniach.
Przede wszystkim trzeba rozumieć, że windykator to osoba prywatna, działająca w imieniu i na rzecz wierzyciela, więc kiedy taka osoba dzwoni lub przychodzi do dłużnika, nie jest to powodem do zmartwienia. Warto pamiętać, że specjalista do spraw windykacji nie posiada żadnych uprawnień państwowych, takich jak na przykład posiada komornik lub inni urzędnicy w tym zakresie więc do jego obowiązków wchodzi wyłącznie negocjacja z dłużnikiem.
Reasumując wszystko, o czym opisywaliśmy wyżej, wnioskujemy, że specjaliści firm windykacyjnych są nie tak straszni jak się często wydaje i generalnie, jeżeli wychodzą za ramy swoich obowiązków, dłużnik ma prawo sięgnąć o pomoc prawną lub zgłosić naruszenie bezpośrednio na policję. Ale należy też nie zapominać o pojęciu miękkiej i twardej windykacji. Właśnie ten miękki typ windykacji to i jest proces negocjacji specjalisty z dłużnikiem na temat zwrotu długu. Jeżeli na tym etapie pieniądze będą zwrócone to sprawę można uważać za załatwioną. W przypadku, kiedy miękka windykacja jest bezskuteczna, firma przystępuje do windykacji twardej, co oznacza nieco innego jak skierowanie sprawy do sądu.
Gorąco nie polecamy żadnemu dłużnikowi doczekiwać się tego drugiego typu rozwiązania problemu, bo wtedy w grę wchodzą specjaliści, którzy posiadają o wiele więcej uprawnień niż windykatorzy.
Omówiliśmy już w jaki sposób mogą zachowywać się specjaliści do spraw windykacji. Teraz pomówimy o naruszeniach oraz o tym, dlaczego w ogóle one powstają.
Niestety w czasie prowadzenia miękkiego typu windykacji, specjaliści w tym zakresie coraz częściej udają się do nieuczciwych metod prowadzenia negocjacji, które z kolei naruszają prawa człowieka, żeby dosłownie „wygryźć” pieniądze z dłużnika. Robią to dlatego, iż to jest ich bezpośredni zakres obowiązków w pracy, bo też mają swój plan, który muszą zrealizować pod koniec miesiąca, żeby dostać dobrą pensję, bo mają jeszcze jakieś swoje ukryte przyczyny, umowy et setera.
Więc jak można uchronić się przez nielegalnymi działaniami windykatora?
Niżej podajemy listę tego co może windykacja według oficjalnych przepisów prawa:
Specjalista do spraw windykacji może kontaktować się ze spłacającym w bądź jaki wygodny sposób: telefonicznie, drogą mailową czy pocztową oraz spotykać się z nim podczas windykacji terenowej.
Windykatorowi można spotykać się z dłużnikiem wyłącznie w jego miejscu zamieszkania pod warunkiem, że on pozwoli jemu wejść do swojego terenu osobistego.
Kulturalnie z poszanowaniem prowadzić negocjacje z dłużnikiem na temat zwrotu długu, wyjaśniać potencjalne skutki w tym to, że w przypadku nie zwrotu pieniędzy sprawa skieruje się do sądu, proponować rozwiązania danego problemu drogą wygodną dla obu stron konfliktu.
Jeżeli podczas rozmowy z windykatorem konstatujesz bądź jakie naruszenia, zawsze możesz ubiegać się o pomoc w naszej firmie prawniczej. Nasi specjaliści mają wieloletnią praktykę prowadzenia rozmów oraz ochrony dłużników przed presją oraz nękaniem ze strony firm windykacyjnych.
Windykacja telefoniczna
Jak już wspominaliśmy wyżej, przedstawicielowi firmy windykacyjnej zalecono dzwonić do dłużników w sprawie zwrotu zadłużonej kwoty. Windykacja telefoniczna ma też swoje niuanse i wymaga poprawnych działań ze strony danego specjalisty. Oto kilka punktów czego nie wolno robić podczas windykacji telefonicznej:
nie wolno oddzwaniać do dłużnika w godzinach porannych albo nocnych. Według ogólnoświatowych reguł etykiety telefonicznej bądź jakie bardzo wczesne lub późne nieprywatne telefony są zakazane i naruszają prawa człowieka na spokój.
jeżeli podczas telefonu dłużnik znajduje się w pracy, jest mu pozwolono nie odbierać telefonu, argumentując to tym, że był zajęty i musiał skupić się na swoich obowiązkach.
jeżeli w czasie rozmowy telefonicznej windykator grozi lub nęka dłużnika, dłużnik nie powinien kontynuować dalszej rozmowy i zgłosić sprawę do sądu lub na policję wymagając zadośćuczynienia za nękanie.
oddzwaniać należy wyłącznie do dłużnika. Nie wolno rozmawiać w spawie trudności finansowych z osobami trzecimi takimi jak na przykład członkowie rodziny, koledzy z pracy czy przełożony, sąsiedzi lub bądź jakie inne osoby trzecie.
Dłużnik ma prawo na obronę swoich praw
W przypadku, jeżeli specjalista do spraw windykacji zachowuje się tak, jak było opisano chociażby w jednym z przeliczonych punktów powyżej, dłużnik ma prawo na obronę swoich praw. My już pisaliśmy o tym, że można zgłosić takiego specjalistę lub firmę, w której on pracuje na policję lub skorzystać z usług firmy prawniczej.
Niżej podajemy inną listę instytucji, gdzie można złożyć skargę na działania windykatora:
- Komisja Nadzoru Finansowego
Jest to organ państwowy o szerokim zakresie funkcjonalnym, który, krótko mówiąc, nadzoruje instytucje finansowe według przepisów Unii Europejskiej. Kontrola firm windykacyjnych też wchodzi do zakresu obowiązków danego organu.
Należy wejść na oficjalną stronę internetową KNF, wybrać przycisk Komunikacja i rozdział Zgłaszanie naruszeń. Tam znaleźć formularz odpowiedniego wniosku, zapisać go na dysku swojego laptopa, wypełnić i wysłać drogą mailową.
2. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Jest to organ państwowy, który zajmuje się ochroną konsumentów. Na stronie internetowej UOKiK można złożyć petycję pisemną i wysłać ją drogą pocztową lub faksem, albo jest opcja Zgłoś naruszenie, gdzie naruszenie można zgłosić nawet anonimowo.
3. Rzecznik Finansowy
Jest to instytucja, która ma na celu wsparcie klientów, w tym dłużników podczas sporów finansowych. Na stronie internetowej Rzecznika Finansowego znajdują się kontakty, na które można obrócić się w luźnej formie, żeby uzyskać potrzebną konsultację.
Czy windykacja terenowa jest legalna?
Generalnie windykacja terenowa jest jedną z metod wpływu na osobę, która ma zadłużenie, i jest legalna. Więc dlaczego wtedy na to pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź? Podobnie jak windykacja telefoniczna, windykacja terenowa powinna odbywać się prawidłowo i nie naruszać praw człowieka. Niżej dokładnie opiszemy jak powinna poprawnie odbywać się ta procedura i jakie naruszenia mogą wystąpić ze strony specjalisty, który nagle zapukał w twoje drzwi.
Wiadomo, że specjalista do spraw windykacji to osoba, która pełni rolę tak zwanego zachęcającego dłużników do spłaty długów. Pytanie polega na tym, jakich metod on stosuje, żeby osiągnąć postawiony cel. Niestety niektóre takie działania wyglądają na nielegalne, więc, żeby bronić swoje prawa, dłużnikowi warto pamiętać następne informacje:
Windykacja terenowa jest możliwa wyłącznie wtedy, kiedy specjalista przychodzi w imieniu wierzyciela, żeby przypomnieć czy poprosić dłużnika o opłacenie długu, albo żeby pomówić o możliwych rozwiązaniach tej kwestii. Przy tym windykator zachowuje się kulturalnie i respektuje prawa swojego klienta.
Generalnie specjaliści do spraw windykacji odwiedzają dłużników od poniedziałku do piątku, ale mogą też przyjść w sobotę, rzadziej w niedzielę.
Podobnie jak z telefonami, osoby do spraw windykacji nie mogą przychodzić bardzo wcześnie lub późno wieczorem.
Windykator nie ma prawa bez pozwolenia wchodzić na teren prywatny dłużnika, szacować jego majątek, wymagać bądź jakich dokumentów o dochodach i temu podobnie. Dłużnik nie musi opowiadać jakie cenności on posiada czy jaką kwotę on zarabia.
Windykatorowi terenowemu nie wolno także przychodzić do pracy dłużnika ani rozmawiać w sprawie długu z osobami trzecimi. (na przykład z przełożonym). Do jego kompetencji tak że nie wchodzi żądać pobierania części pensji dłużnika na opłatę długu.
Dłużnikowi warto zawsze pamiętać, że windykator działa wyłącznie na prośbę wierzyciela i nie posiada żadnych uprawnień państwowych. Dlatego jeżeli dłużnik konstatuje bądź jakie naruszenia i łamanie prawa z jego strony, to śmiało może traktować to za przestępstwo i zgłaszać sprawę na policję
Windykator terenowy może przychodzić wyłącznie do majątku dłużnika, on nie ma prawa podejmować bądź jakich rozmów z jego sąsiadami.
Więc, jeżeli chodzi o obowiązujące prawo, oraz bezpośrednio o uprawnieniach samego specjalisty do spraw windykacji, to szybciej możemy ułożyć listę tego, czego jemu nie wolno robić niż wolno. Z jednej strony jest on oficjalnym reprezentantem wierzyciela i występuje w jego imieniu, a z drugiej strony jest osobą prywatną, a to znaczy, że nie należy do grona specjalistów organu państwowego i może tylko zachęcać dłużnika, dla przykładu proponując mu podzielić dług na raty, jeżeli taka opcja jest omówiona z wierzycielem.
Jednocześnie należy pamiętać, że jeżeli twój dług został wykupiony przez firmę windykacyjną i już miałeś zaszczyt zapoznać się ze swoim windykatorem, to lepiej dla ciebie załatwić całą sprawę z nim bezpośrednio, żeby sprawa nie poszła do sądu.