Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty: argumenty, termin, wzór

Praca tylko na podstawie umowy z gwarancjami

Najlepsza społeczność prawnicza

29 wykwalifikowanych prawników

Pomagamy spłacić długi

1000+ zadowolonych klientów

900+ wygranych spraw

50+ milionów zaoszczędzonych środków

Opinie

Bronisława Czech
Bronisława Czech
Read More
Skontaktowałem się z firmą Kontra Dług z powodu problemów z mikrokredytami. Wpadłam w pętlę kredytową i nie mogłam spłacić swoich długów. Prawnicy pomogli mi odwołać się od odsetek i dokonać restrukturyzacji na 6 miesięcy. Obiecali rozwiązać wszystko w 3 tygodnie, ale zajęło to miesiąc. Ogólnie jestem zadowolona.
Marian Białek
Marian Białek
Read More
Rozmowa tylko telefoniczna ale porada była jak najbardziej pomocna.
Paulina Kowalewska
Paulina Kowalewska
Read More
Brałem pieniądze na leczenie stomatologiczne i nie mogłem ich zwrócić. Moja firma zbankrutowała i musiałem szukać innej pracy. Mój kolega z grupy polecił mi Kontra Dług, bo prawnicy z tej firmy też mu pomagali. Obecnie podpisałem umowę i już rozpoczęliśmy pracę. Z 3 pożyczek 2 zgodziły się dać mi możliwość spłaty zadłużenia bez kar.
Alojzy Markiewicz
Alojzy Markiewicz
Read More
Fachowa i skuteczna pomoc prawna, która została udzielona mojemu tacie przez Kontra Dlug pomogła mu wyjść z poważnej opresji. Pracownik kancelarii rzetelnie i bezzwłocznie po nawiązaniu kontaktu zajął się sprawą. Zdecydowanie polecam!
Urszula Dudek
Urszula Dudek
Read More
Profesjonalni, rzetelni, skuteczni, a wszystko w miłej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa. Sprawa w moim przekonaniu ciężka do wygrania, a jednak 100% sukces! Powództwo w całości oddalone, kosztami procesu obciążony bank. Zdecydowanie polecam!
Jadwiga Adamczyk
Jadwiga Adamczyk
Read More
Zaczęłam szukać pomocy dość późno już kiedy moja sprawa doszła do wykonawcy (komornika). Komornik zażądał natychmiastowej spłaty długu i zagroził konfiskatą samochodu. Mój mąż pracuje w policji i tam polecili mu firmę Kontra Dług. Prawnik natychmiast przystąpił do pracy i złożył pozew o apelację od długu. Wygraliśmy w sądzie dziękuję bardzo. Miałam przedawniony dług i ciągnęli ode mnie pieniądze nielegalnie.
Antonina Piotrowska
Antonina Piotrowska
Read More
Głupio wziąłem mikropożyczki. Najpierw w Maniweo, potem na przedłużenie pożyczki plus i tak doszło do 12 pożyczek. Myślałem, że dam radę, ale kwarantanna nie miała szans. Zaczęłam dostawać telefony od mamy, a potem od szefa mojej mamy. Polecił on Kontra Długa. W ciągu miesiąca 8 z 12 odpowiedziało i wysłało listy gwarancyjne. Niektórzy zgodzili się na zamknięcie dla ciała, a restrukturyzacja została przekazana zainteresowanym. Zadowolony jak na razie, bardzo dziękuję.
Zofia
Zofia
Read More
Wysłałem ci maila i nie oddzwoniłeś!!!!!!
Małgorzata Adamska
Małgorzata Adamska
Read More
Wzięłam mikropożyczkę i mój dług został sprzedany do firmy windykacyjnej. Rozpoczęły się telefony do rodziców i do pracy. W internecie znalazłam Kontra Dług i podpisałam z nimi umowę. Pracujemy już 2 miesiące, telefony ustały. Prawnicy pozwali jedną z firm, a z resztą umówiliśmy się bez sądu.
Gabriel Grabowski
Gabriel Grabowski
Read More
Bardzo polecam Kancelarie, dzięki pozytywnym opiniom zdecydowałam się zaufać i podjąć współpracę, dzięki wspaniałemu zespołowi udało się uzyskać zamierzony cel, kontakt z Panem Józefom był rewelacyjny, wszystko dobrze wytłumaczone i w ekspresowym tempie. Serdecznie polecam.
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka
Read More
Kilka lat temu zaciągnąłem mikropożyczkę i nie spłaciłem jej. Najpierw wierzyciele, potem windykatorzy dzwonili do mnie i domagali się spłaty długów. Zablokowali mi konta i zaczęli zatrzymywać pieniądze z mojej pensji. Adwokat poszedł do sądu i odwołał się od działań komornika
Daria Orzechowska
Daria Orzechowska
Read More
Profesjonalna kancelaria której działania w moim przypadku przyniosły zamierzony efekt. W sprawie roszczenia Profi Credit działania reprezentującego kancelarię Pana Filipa okazały się skuteczne. Profi Credit żądało ogromnej kwoty, ale dzięki działaniom kancelarii udało się zmniejszyć kwotę niemal w 100 procentach.
Greg Orzechowski
Greg Orzechowski
Read More
Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z kancelarią. Pan Filip posiada bardzo dużą wiedzę, doświadczenie, pomógł mi w napisaniu pisma do wierzyciela dzięki czemu zwrócono mi pieniądze. Będę polecała każdemu kancelarię, ponieważ nie znam lepszej i bardziej profesjonalnej.
Previous
Next

Sprzeciw od nakazu zapłaty? Terminy. Argumenty. Rady prawnicze.

Powinieneś oddać dług, ale nie zgadzasz się z kwotą i wolisz siebie bronić?

Nie zapominaj o tym, że tobie jako pozwanemu przysługuje prawo sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Czy można zrobić to samodzielnie?

Na ogół można. Teoretycznie napisanie takiego pisma do sądu według wzoru na pierwszy rzut oka jest proste, tym bardziej że na obszarach Internetu możesz znaleźć setki potrzebnych ci formul arzy i instrukcji dotyczących tej nieprzeciętnej sytuacji życiowej.

 

Ale na praktyce jest tak, że jednego pobranego z Internetu formularza z instrukcją jest niedostatecznie dla sukcesu. Większa ilość dłużników przy napisaniu sprzeciwu od nakazu zapłaty normalnie nie wie, na jakie przepisy się powołać.

Jak pracujemy

Table of Contents

Jeżeli już posiadasz nakaz zapłaty

Więc jeżeli już posiadasz nakaz zapłaty i musisz napisać sprzeciw polecamy skorzystać z wiedzy profesjonalisty. Musisz zdawać sobie sprawę, że w momencie, kiedy niewłaściwie napiszesz takie pismo, sąd jego odrzuci, czas odwiedziony na przyjęcie twojego sprzeciwu spłynie i nakaz zapłaty wejdzie w siłę, a wejście w siłę tego dokumentu jest podstawą do działań komorniczych i egzekucji przymusowej.

Dlatego polecamy zlecić napisanie sprzeciwu od nakazu zapłaty naszym doświadczonym prawnikom, żeby mieć pewność w poprawności napisania tego ważnego dokumentu.

Z nami będziesz stuprocentowo pewny, że twój sprzeciw od nakazu zapłaty będzie załatwiony zgodnie z prawem, sąd na pewno go zaakceptuje, co w rezultacie znacznie podwyższy twoje szanse wygrać sprawę.

O tym, jakie bywają nakazy zapłaty, jak się doręczają, jak wyglądają, a także odpowiedzi na inne kluczowe pytania, którymi interesują się nasi obecni i przyszli klienci czytaj dalej w artykule.

Typy nakazów zapłaty i różnice między nimi

Każda osoba, która ma bądź jakie zadłużenia przed instytucją finansową, powinna być gotowa do tego, że może dostać nakaz zapłaty. I kiedy dłużnik już taki dokument trzyma w ręku, pierwsze co trzeba zrobić to zrozumieć, czy jest on prawdziwy.

NB: Niestety informacja dłużnika może trafić do rąk oszustów. Czasami same wierzyciele, żeby powrócić swoje środki działają w sposób nie do końca legalny.

Więc co warto wiedzieć o wyglądzie takiego dokumentu?

Obecnie w naszym kraju nakazy zapłaty wydają sady (na przykład rejonowe czy okręgowe) i e-sąd (sąd elektroniczny).

E-sąd (pełna nazwa Sąd Rejonowy Lublin — Zachód)

Do e-sądu trafiają wszystkie sprawy, powiązane z opłatą długu złożone przez Internet z całego kraju Polskiego. Wierzyciel dzięki e-sądu bardzo łatwo, nie wychodząc z biura, a tylko wszedłszy na stronę Internetową może zarejestrować nakaz zapłaty przeciw dłużnikowi. Po zarejestrowaniu takiego nakazu dłużnikowi przekazuje się wydruk samego nakazu, a od niedawna jeszcze i pozwu.

Elektroniczny nakaz zapłaty wygląda w następny sposób:

  1. około 4 stron
  2. zwykły wydruk na zwykłym papierze
  3. nie zaopatrzony w podpisy ani pieczęci
  4. dołączony pozew też w postaci zwykłego wydruku
  5. dwudziestoznakowy kod na górze dokumentu, za pomocą którego dłużnik może znaleźć swoje dokumenty i przekonać się w ich aktualności w systemie e-sąd
  6. w pouczeniu dłużnik znajdzie kod dostępu do swojej sprawy bezpośrednio.

NB: Elektroniczny nakaz zapłaty posiada jednakową moc prawną, jak i tradycyjny nakaz, chociaż nie wygląda jak pismo urzędowe.

Elektroniczny nakaz zapłaty uprawomocni się za 14 dni, jeżeli dłużnik nie złoży sprzeciwu

Nakaz zapłaty z Sądu Okręgowego albo Rejonowego:

  1. Więcej stron (6-10 czy więcej)
  2. List zawiera nakaz zapłaty, pozew, załączniki oraz pouczenie z sądu. W pouczeniu dokładnie jest napisane co należy zrobić w przypadku sprzeciwu, jakie są terminy.
  3. Wszystko zaopatrzone w pieczęci sądowe i podpisy osób upoważnionych.

W jaki sposób doręcza się nakaz zapłaty

Są dwa sposoby jak dłużnik może otrzymać nakaz do zapłaty:

  1. Drogą pocztową

A mianowicie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

NB: Nakaz do zapłaty odbiera się u listonoszy lub na poczcie tylko za postawieniem podpisu odbiorcy. Jeżeli znalazłeś nakaz do zapłaty w swojej skrzynce pocztowej, najprawdopodobniej nie jest to realny dokument.

  1. Przez komornika

Dłużnik otrzymuje postępowanie na swój adres, który jest wpisany w umowę, lub na adres, który po raz ostatni był podany do wierzyciela. Jeśli ten adres nie zgadza się z faktycznym miejscem zamieszkania, sąd może poszukiwać takiego dłużnika. Wtedy nakaz do zapłaty doręcza komornik, który ma obowiązek odnaleźć dłużnika i przekazać mu list.

 

NB: Nakaz zapłaty nigdy nie wrzuca się w skrzynkę pocztową jako zwykły list, a doręcza się w ręce odbiorcy przez listonosza czy komornika.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Informacja podstawowa

Wyobraźmy sobie sytuację, że wstałeś rano w dość dobrym humorze, ubrałeś się, wyszedłeś z domu i spotkałeś listonosza, który przekazał ci coś. I tym czymś okazał się nakaz do zapłaty. Pierwsze pytanie, które brzmi w głowie: na ile mam złą sytuację i co teraz na mnie czeka?

Oto co warto wiedzieć:

  1. Komornik cię jeszcze nie ściga

Moment, kiedy dłużnik odebrał list z nakazem zapłaty nie oznacza natychmiastowe działania komornika. Natomiast to znaczy, że jeżeli dłużnik po zapoznaniu się z dokumentem nie zgadza się z jego treścią, a mianowicie z kwotą na nim występującą, on ma 14 dni, aby złożyć do sądu swój sprzeciw od nakazu zapłaty i jego sprawa będzie toczyć się dalej według procedury.  

NB: Komornik jest upełnomocniony prowadzić działania egzekucyjne wyłącznie wtedy, kiedy nakaz do zapłaty się uprawomocni po 14 dniach z momentu wydania.

Z kolei wyżej wymieniony nakaz na pewno się uprawomocni się, jeśli dłużnik nie złoży swojego sprzeciwu do nakazu zapłaty.

  1. Zasadność

Przede wszystkim dłużnikowi trzeba zapoznać się samodzielnie lub przy pomocy specjalisty ze wszystkimi dokumentami, które on otrzymał, a mianowicie:

  1. z nakazem do zapłaty
  2. odpisem pozwu
  3. innymi załącznikami

Potrzebnie jest dokonać oceny i zanalizować czy wysokość kwoty, którą wymaga wierzyciel się zgadza. Jeżeli nie – trzeba pisać list-sprzeciw od nakazu zapłaty do sądu.

  1. Czas

    Od dnia otrzymania listu z nakazem zapłaty do dyspozycji dłużnika są dwa tygodnie, żeby wnieść sprzeciw.   
  1. Jeśli sprawa doszła do sądu – działaj tylko w sądzie

Czasami wierzyciele próbują odzyskać swoje środki w sposób naprawdę karygodny. Jeżeli sprawa toczy się przez sąd bądź jakie groźby policją czy egzekucją komorniczą ze strony wierzyciela nie są legalne. To tylko moment psychologiczny skłaniania dłużnika do zapłaty.

NB: Dłużnik nie musi reagować na bądź jakie działania czy groźby wierzyciela poza sądem.

W jaki sposób wysłać swój sprzeciw?

  1. taki list można napisać i oddać bezpośrednio w sądzie
  2. elektronicznie (tylko e-sąd)
  3. wysłać listem poleconym. (do bądź jakiego typu sądu)

W przypadku listu poleconego liczy się data stemplu pocztowego.

Odpowiedź na list z e-sądu też można wysłać pocztą, albo złożyć list elektroniczny w systemie e-sąd. Żeby to zrobić użytkownik musi posiadać:

  1. założone konto użytkownika systemu e-sad. (Dłużnik musi wypełnić i potwierdzić formularz wniosku rejestracyjnego)
  2. Podpis pisma musi być za pomocą certyfikatu kwalifikowanego wystawionego Kwalifikowanym Centrum Certyfikacji

Co będzie dalej po złożeniu sprzeciwu?

Jeżeli pozwany złożył sprzeciw prawidłowo, sąd lub e-sąd powinien wydać postanowienie, w którym postępowanie na rzecz dłużnika w całości się odwoła.

Jeżeli wierzyciel nie zgodzi się z takim postanowieniem, on ma trzy miesiące na to, żeby podać nowy pozew u ubiegać się o nowy nakaz zapłaty. Nowy pozew składa się w miejscu zamieszkania więc sprawa przejdzie do nowego sądu.

To znaczy, że dłużnik wciąż musi być pilny, i nie wykluczać scenariusza, że po kilku miesiącach od momentu złożenia swojego sprzeciwu dostanie nowy pozew od wierzyciela. Wtedy należy działać w zależności od tego, które konkretnie dokumenty dostał dłużnik.

Przywrócenie terminu do sprzeciwu

Procedura przywrócenia terminu do sprzeciwu ma miejsce, jeżeli pozwany nie odebrał w terminie list z nakazem zapłaty i ten nakaz już zaczął działać.

Wtedy powstaje pytanie, czy można tę sytuację jakoś poprawić? Można, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. W sądzie istnieje coś takiego jak przywrócenie terminu sprzeciwu z powodu braku winy strony.

Jeżeli pozwany, z przyczyn jemu niepodwładnych nie mógł odebrać korespondencji albo jeżeli z różnych przyczyn korespondencja została dostarczona po terminie jest możliwość podać wniosek do sądu z prośbą o przywrócenie terminu do sprzeciwu z powodu braku winy strony.

Pod brakiem winy strony rozumie się każda sytuacja, która nie nastąpiła z przyczyny dłużnika.

Możliwość przywrócenia terminu do sprzeciwu chociaż jest możliwa, ale jednocześnie to bardzo skomplikowana procedura. Często sądy niechętnie akceptują podobne wnioski.

 

NB: termin do odwołania się od nakazu zapłaty jest poddany rygorowi terminu zawitego, innymi słowy dłużnik ma czternaście dni od daty odebrania korespondencji, żeby sprzeciwić się takiemu nakazowi. Nie wolno mu przekroczyć tego terminu nawet o jeden dzień. Jest to ważna reguła, którą na pewno trzeba starać się spełnić.

 

Piszemy sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. 

Reguły napisania takiego dokumentu są dość ściśle i powinny zawierać wszystkie zapisy Kodeksu Postępowania Cywilnego, które pozwolą potwierdzić tożsamość dłużnika i jego zainteresowanie w tym piśmie.

Obowiązkowe dane, które musi zawierać pismo:

  1. Data (wpisać datę wniesienia sprzeciwu)
  2. Adres sądu (dane sądu, numer wydziału)
  3. Powód (napisać dane wierzyciela)
  4. Pozwany (wpisać dane osobowe: nazwisko, imię, adres zamieszkania)
  5. Sygnatura sprawy
  6. Nagłówek: sprzeciw od nakazu zapłaty
  7. Osnowa pisma: wszystkie oświadczenia, zarzuty, twierdzenia, dowody
  8. Własnoręczny podpis pozwanego
  9. Załączniki (do pisma dołączyć nakaz zapłaty)

W nadgłówku piszemy frazę: „Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym”. W pierwszym zdaniu trzeba napisać, że niniejszy sprzeciw jest odpowiedzią na nakaz zapłaty, wydany sądem (nazwa sądu) w dniu (dzień wydania nakazu zapłaty), data wpływu (podać w nawiasie, kiedy dłużnik odebrał nakaz do zapłaty). Jest to istotne potwierdzenie tego, że dłużnik wysłał do sądu swój sprzeciw w terminie.

Dalej w punktach należy zaznaczyć czego żąda pozwany: czy on sprzeciwia się całemu nakazowi zapłaty czy tylko w jakieś jego części, jeżeli części to w której.

Następny ważny podgłówek: uzasadnienie

Z uzasadnieniu należy wymienić wszystkie argumenty, które świadczą o tym, że ten nakaz zapłaty jest nieprawidłowo wydany. Dłużnik musi dokładnie opisać swoją sytuację najlepiej w datach.

Jeżeli są dokumentalne dowody argumentacji dłużnika też trzeba je dołączyć na potwierdzenie swoich słów.

NB: W sprzeciwie od nakazu zapłaty uzasadnienia są najważniejsze. Dlatego należy je wymieniać ściśle, w punktach, chronologicznie i w datach

Częste pytania klientów naszej firmy prawniczej:

Tak. W większości wszystkie kwestie zadłużenia toczą się tylko na papierze i nie potrzebują obecności ani wierzyciela, ani dłużnika.

Złożenie do sądu lub e-sądu takiego typu sprzeciwu jest darmowe.

Nie. Te dwa terminy często mylą między sobą, błędnie myśląc, że to są synonimy. Jeżeli dłużnik dostał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, wtedy od wnosi sprzeciw, a jeżeli w postępowaniu nakazowym – wnosi zarzuty

Dłużnik musi zaznaczyć, czy oskarża nakaz zapłaty w całości czy częściowo. Powinien również wymienić szczegóły, uzasadnienia i dowody na poparcie określonych twierdzeń czy faktów, dołączyć odpisy dokumentów, które je udowadniają.

Wniosek przeciw egzekucyjny to wniosek, w którym dłużnik sprzeciwi się postępowaniu komorniczemu. Sądy przyjmują takie wnioski tylko w oparciu spłaty zadłużenia dobrowolnie przez dłużnika. Jeżeli w międzyczasie procesu sądowego dłużnik spłacił dług może się on wtedy powołać na ten argument i napisać pismo przeciw egzekucyjne.

Jeżeli pozwany nie posiada ważnego certyfikatu kwalifikacyjnego, powinien złożyć wniosek o jego wydanie do Centrum Certyfikacji, a potem jego pobrać.

 

NB: Bądź jaki sprzeciw wysłany w sposób tradycyjny do sądu czy w formie elektronicznej powinien zawierać podpis pozwanego