Ile może zabrać komornik z wypłaty pensji konta

Praca tylko na podstawie umowy z gwarancjami

Najlepsza społeczność prawnicza

29 wykwalifikowanych prawników

Pomagamy spłacić długi

1000+ zadowolonych klientów

900+ wygranych spraw

50+ milionów zaoszczędzonych środków

Opinie

Bronisława Czech
Bronisława Czech
Read More
Skontaktowałem się z firmą Kontra Dług z powodu problemów z mikrokredytami. Wpadłam w pętlę kredytową i nie mogłam spłacić swoich długów. Prawnicy pomogli mi odwołać się od odsetek i dokonać restrukturyzacji na 6 miesięcy. Obiecali rozwiązać wszystko w 3 tygodnie, ale zajęło to miesiąc. Ogólnie jestem zadowolona.
Marian Białek
Marian Białek
Read More
Rozmowa tylko telefoniczna ale porada była jak najbardziej pomocna.
Paulina Kowalewska
Paulina Kowalewska
Read More
Brałem pieniądze na leczenie stomatologiczne i nie mogłem ich zwrócić. Moja firma zbankrutowała i musiałem szukać innej pracy. Mój kolega z grupy polecił mi Kontra Dług, bo prawnicy z tej firmy też mu pomagali. Obecnie podpisałem umowę i już rozpoczęliśmy pracę. Z 3 pożyczek 2 zgodziły się dać mi możliwość spłaty zadłużenia bez kar.
Alojzy Markiewicz
Alojzy Markiewicz
Read More
Fachowa i skuteczna pomoc prawna, która została udzielona mojemu tacie przez Kontra Dlug pomogła mu wyjść z poważnej opresji. Pracownik kancelarii rzetelnie i bezzwłocznie po nawiązaniu kontaktu zajął się sprawą. Zdecydowanie polecam!
Urszula Dudek
Urszula Dudek
Read More
Profesjonalni, rzetelni, skuteczni, a wszystko w miłej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa. Sprawa w moim przekonaniu ciężka do wygrania, a jednak 100% sukces! Powództwo w całości oddalone, kosztami procesu obciążony bank. Zdecydowanie polecam!
Jadwiga Adamczyk
Jadwiga Adamczyk
Read More
Zaczęłam szukać pomocy dość późno już kiedy moja sprawa doszła do wykonawcy (komornika). Komornik zażądał natychmiastowej spłaty długu i zagroził konfiskatą samochodu. Mój mąż pracuje w policji i tam polecili mu firmę Kontra Dług. Prawnik natychmiast przystąpił do pracy i złożył pozew o apelację od długu. Wygraliśmy w sądzie dziękuję bardzo. Miałam przedawniony dług i ciągnęli ode mnie pieniądze nielegalnie.
Antonina Piotrowska
Antonina Piotrowska
Read More
Głupio wziąłem mikropożyczki. Najpierw w Maniweo, potem na przedłużenie pożyczki plus i tak doszło do 12 pożyczek. Myślałem, że dam radę, ale kwarantanna nie miała szans. Zaczęłam dostawać telefony od mamy, a potem od szefa mojej mamy. Polecił on Kontra Długa. W ciągu miesiąca 8 z 12 odpowiedziało i wysłało listy gwarancyjne. Niektórzy zgodzili się na zamknięcie dla ciała, a restrukturyzacja została przekazana zainteresowanym. Zadowolony jak na razie, bardzo dziękuję.
Zofia
Zofia
Read More
Wysłałem ci maila i nie oddzwoniłeś!!!!!!
Małgorzata Adamska
Małgorzata Adamska
Read More
Wzięłam mikropożyczkę i mój dług został sprzedany do firmy windykacyjnej. Rozpoczęły się telefony do rodziców i do pracy. W internecie znalazłam Kontra Dług i podpisałam z nimi umowę. Pracujemy już 2 miesiące, telefony ustały. Prawnicy pozwali jedną z firm, a z resztą umówiliśmy się bez sądu.
Gabriel Grabowski
Gabriel Grabowski
Read More
Bardzo polecam Kancelarie, dzięki pozytywnym opiniom zdecydowałam się zaufać i podjąć współpracę, dzięki wspaniałemu zespołowi udało się uzyskać zamierzony cel, kontakt z Panem Józefom był rewelacyjny, wszystko dobrze wytłumaczone i w ekspresowym tempie. Serdecznie polecam.
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka
Read More
Kilka lat temu zaciągnąłem mikropożyczkę i nie spłaciłem jej. Najpierw wierzyciele, potem windykatorzy dzwonili do mnie i domagali się spłaty długów. Zablokowali mi konta i zaczęli zatrzymywać pieniądze z mojej pensji. Adwokat poszedł do sądu i odwołał się od działań komornika
Daria Orzechowska
Daria Orzechowska
Read More
Profesjonalna kancelaria której działania w moim przypadku przyniosły zamierzony efekt. W sprawie roszczenia Profi Credit działania reprezentującego kancelarię Pana Filipa okazały się skuteczne. Profi Credit żądało ogromnej kwoty, ale dzięki działaniom kancelarii udało się zmniejszyć kwotę niemal w 100 procentach.
Greg Orzechowski
Greg Orzechowski
Read More
Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z kancelarią. Pan Filip posiada bardzo dużą wiedzę, doświadczenie, pomógł mi w napisaniu pisma do wierzyciela dzięki czemu zwrócono mi pieniądze. Będę polecała każdemu kancelarię, ponieważ nie znam lepszej i bardziej profesjonalnej.
Previous
Next

Ile komornik może zająć z pensji

Doświadczyłeś sytuacji, gdy komornik zajął albo zamierza zająć jakąś część twojego dochodu? Zleć swoją sprawę do naszej firmy prawniczej i ciesz się z wysokokwalifikowanej pomocy doświadczonych specjalistów.
Dokonamy głębokiej analizy każdej odrębnej sytuacji i zaproponujemy ci najskuteczniejsze drogi wyjścia.

Z nami ty zapomnisz o męczących rozmowach z komornikiem oraz odczujesz zauważalne zmiany, gdy nawet tak nieprzyjemna sytuacja, jak zadłużenie kredytowe może obrócić się na twoją korzyść i przestać dostarczać ci dyskomfort.

Jak pracujemy

Table of Contents

Jaką kwotę może pobrać z wynagrodzenia

Zajęcie wynagrodzenia komornikiem jest jednym z najczęściej spotykanych sposobów egzekucji, które z kolei jest dosyć skutecznym sposobem na załatwienie zadłużenia, szczególnie jeżeli wynagrodzenie dłużnika jest wyższe, od wynagrodzenia minimalnego.

Komornik przystępuje do zajęcia wynagrodzenia dłużnika drogą zawiadomienia dłużnika o zajęciu wynagrodzenia, a także jego pracodawcy. W wyniku tego zajęcia dłużnikowi nie wolno odbierać zajętą część wynagrodzenia natomiast na pracodawcę ciążą określone z tym obowiązki.

Jeżeli masz prawdziwe zadłużenie

 Wszyscy znamy klasyczny i co najważniejsze realny tryb pojawienia się długu w naszym życiu: wzięliśmy pożyczkę, nie zapłaciliśmy raty kredytu na czas i otóż mamy dług. W tym przypadku trudno coś odwołać czy anulować. Prawdziwe długi musisz spłacać bez wątpienia i im szybciej tym lepiej, żeby sprawa nie trafiła do firmy windykacyjnej lub co gorsza komornika czy sądu. 

 

Jeżeli posiadasz prawdziwy dług to:

  1. nie doczekuj się, aż ci urośnie wysoka kwota. System kredytowania działa tak, że w bądź jakim razie powrócisz te pieniądze pytanie tylko ile i w jaki sposób. Więc nie czekaj biernie. Pomyśl w jaki sposób możesz oddać te środki, przecież liczyłeś na coś, gdy brałeś tę pożyczkę. 
  2. Nawet jeżeli nie jesteś w stanie spłacać całej raty kredytu miesięcznie, wszystko jedno spłacaj chociażby połowę. 
  3. Staraj się oddawać środki z własnych pieniędzy, a nie brać drugą pożyczkę, żeby opłacić pierwszą. Pamiętaj, że bardzo łatwo wpaść w pętlę zadłużenia, z której potem wychodzi się latami. 
  4. Staraj się nie dopuszczać wchodzenia w grę komornika. Komornik ma bardzo szerokie możliwości: od zajęcia twojego wynagrodzenia do oszacowania i konfiskacji majątku. 

Najważniejsze w takiej sytuacji jest zdawanie sobie sprawy, że problem nie rozwiąże się samoistnie i im więcej czekać tym lepiej dla kredytu i gorzej dla kredytobiorcy. 

Jaką część wynagrodzenia może zająć komornik w przypadku:

1. kiedy dłużnik posiada umowę o pracę na cały etat
2. kiedy dłużnik posiada umowę o pracę na pół etatu
3. kiedy dłużnik posiada umowę o dzieło
4. kiedy dłużnik posiada umowę zlecenia
NB: Umowa o pracę najlepiej chroni osobę zadłużoną przed komornikiem w stosunku do bądź jakich innych umów

Zajęcie wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę na cały etat
Wysokość sumy, którą może pobrać komornik w tym przypadku zależy od dwóch ważnych czynników:
1. wysokość minimalnej pensji stanem na rok bieżący
2. wysokość pensji samego dłużnika
Zasada głosi tak: zajęciu przez komornika podlega wynagrodzenie osoby zadłużonej w wysokości maksymalnie do 50 procent, ale oprócz tego jest jeszcze pojęcie kwoty tak zwanego minimalnego wynagrodzenia wolnego od zajęcia.

Stanem ma 2022 rok suma minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju wynosi 3010 złotych brutto (blisko 2350 złotych na rękę). Komornikowi nie wolno dokonywać zajęcia wynagrodzenia poniżej tego progu.

Więc reasumując wyżej powiedziane wnioskujemy, że jeżeli dłużnik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za swoją pracę, to zajęciu nie będzie podlegała żadna część tego wynagrodzenia. 


Natomiast jeżeli dłużnik otrzymuje wynagrodzenie za pracę powyżej kwoty minimalnej, to zajęciu będzie podlegała różnica pomiędzy tą kwotą a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Dla przykładu zarabiając 2500 złotych netto zajęciu by podlegała na dziś kwota w granicach 550 złotych. 


Jeżeli natomiast dłużnik posiada znacznie wyższe wynagrodzenie na przykład 10 000 złotych na rękę, to zajęciu by podlegało 5 tysięcy złotych, czyli te nasze wyżej wymienione 50 procent, a pozostała kwota byłaby kwotą wolną od zajęcia i nie podlegałaby egzekucji. 


Wcześniej pisaliśmy o tym, że dłużnicy, posiadające umowę o prace są najbardziej zabezpieczeni przed komornikiem właśnie z powodu obecności kwoty wolnej od zajęcia. Jeżeli procedura zajęcia wynagrodzenia odbywa się ściśle z przepisami prawa, osoba zadłużona zawsze może liczyć na to, że określona część jej pieniędzy zostanie się niedotykalna. 


Każdemu dłużnikowi należy pamiętać, że żadne przepisy prawa polskiego nie upoważniają komornika do egzekucji całego wynagrodzenia. Na odwrót wszystkie ustawy z tym związane głoszą, że nie wolno pozostawiać osobę bez środków do życia. 


Zajęcie wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę na pół etatu

Przepisy prawa polskiego chronią przed działaniami komorniczymi też dłużników, pracujących na pół etatu. Dla nich też istnieje kwota wolna od zajęcia proporcjonalna wysokości pensji i wylicza się ona dla każdego dłużnika indywidualnie. Podobnie jak dla pracowników na cały etat maksymalne zajęcie wynagrodzenia nie może być wyższe niż 50 procent od zarobionej kwoty. 

Zajęcie wynagrodzenia na podstawie umowy zlecenia

Polecamy ci skorzystać z usług naszej firmy prawniczej. Nasz specjalista sprawdzi twoje dokumenty, okaże ci profesjonalną pomoc w napisaniu odpowiednich wniosków, pomoże w komunikacji z komornikiem. Z nami masz wysokie szanse udowodnić, że twoja umowa zlecenia jest twoim jedynym źródłem dochodu i być pewny, że komornik nie zajmie ci całego wynagrodzenia.

Do 2019 roku sytuacja z posiadaczami umów zlecenia była w ogóle nieradosna: dłużnicy posiadające umowy zlecenia w żadnym przypadku nie byli chronieni przed działaniami komorniczymi. Komornik łatwo mógł zając wszystkie 100 procent zarobionej kwoty. Po 2019 roku i do dziś dłużnicy mogą ubiegać się o traktowanie umowy zlecenia jako umowy o pracę na następnych warunkach:

1. dłużnik, posiadający umowę zlecenia jest osobą fizyczną
2. dłużnik musi udowodnić, że jego zarobki z tytułu umowy zlecenia są stałe i powtarzają się co jakiś czas (raz na tydzień lub raz na miesiąc) nie mniej jak 3 miesiące
3. wynagrodzenie z umowy zlecenia jest jedynym źródłem dochodu dłużnika

NB: zbiorem dokumentów i oficjalną prośbą traktować umowę zlecenia jako umowę o pracę dłużnik powinien zajmować samodzielnie. Komornik nie ma obowiązku dokonywać takich czynności tak samo jak i nie ma obowiązku akceptować takie zlecenie w przypadku braku czy nieprawidłowemu złożeniu dokumentów.

Jeżeli zainteresował się tobą komornik, a ty pracujesz na podstawie jednej umowy zlecenia i nie posiadasz innych dochodów, powinieneś poważnie zastanowić się jak uchronić się przed stuprocentowym zajęciem twojego wynagrodzenia. Inspekcja Pracy

Kwota wolna od zajęcia

Kwota wolna od zajęcia to taka, której komornikowi nie wolno pobierać od dłużnika na spłatę zadłużenia.

Niżej podajemy listę najważniejszej informacji, którą warto wiedzieć o wolnej od zajęcia kwocie:

W zależności od tytułu zadłużenia kwota wolna od zajęcia może się różnić.
1. Dłużnikowi należy się kwota wolna od zajęcia tylko w przypadku pracy na podstawie umowy o pracy na cały etat lub na pół etatu.
2. Jeżeli dłużnik posiada umowę o pracę, wtedy komornik ma obowiązek zostawić mu wolne od zajęcia środki w wysokości minimalnej pensji krajowej, która na 2022 rok wynosi 3010 złotych brutto. (NB: Nie odnosi się do dłużników alimentacyjnych)
3. Jeżeli dłużnik zarabia minimalne krajowe wynagrodzenie, komornik nie ma prawa pobierać żadnych pieniędzy z takiej pensji. (NB: Nie odnosi się do dłużników alimentacyjnych)
4. W przypadku, jeżeli osoba zadłużona posiada umowę zlecenia czy umowę o dzieło musi ona samodzielnie udowodnić komornikowi, że jest to jej stały i jedyny dochód. W przeciwnym razie komornik ma podstawy pobrać na spłatę długu do 100 procent dochodu z takich umów.

Wnioskujemy wszystko wyżej powiedziane w cyfrach:

1. Dłużnicy niealimentacyjni:
Komornik pobiera do 50 procent wynagrodzenia, jeżeli osoba posiada umowę o pracę. Kwota wolna od zajęcia: minimalna krajowa.
2. Dłużnicy alimentacyjni:
Komornik pobiera do 60 procent z bądź jakiego wynagrodzenia (nawet minimalnego). W takim przypadku kwota wolna od zajęcia z pensji minimalnej będzie 1806 złotych
3. Jak z dłużników alimentacyjnych tak z dłużników niealimentacyjnych komornik może pobrać do 100 procent wynagrodzenia, jeżeli pracują oni na umowę zlecenia czy umowę o dzieło i nie udowodnią, że są to ich jedyne stałe zarobki.

Zajęcie wynagrodzenia na podstawie umowy o dzieło

Niestety praca na podstawie umowy o dzieło jest najgorsza dla dłużnika, dlatego, że dłużnik w tym przypadku ma najmniejsze szanse na zmniejszenie kwoty zajęcia. Posiadaczom takich umów naprawdę ciężko udowodnić, że jest to ich jedyny stały dochód i na podstawie tego ubiegać się o kwotę wolną od zajęcia.

Sama nazwa umowy mówi za siebie: że jest to umowa, zawarta pomiędzy zamawiającym i wykonawcą dla realizacji określonego projektu. Dłużnikowi jest dość trudno samodzielnie udowodnić komornikowi, że takiego rodzaju praca dorywcza ma charakter powtarzający się. Tym bardziej że według bieżących przepisów komornik ma prawo zająć do 100 procent dochodu dłużnika z umowy o dzieło w nie zależności od tego, ile zarabia dłużnik.

Dłużnicy alimentacyjni a dłużnicy niealimentacyjni
Już wyjaśniliśmy, że zajęcie wynagrodzenia dłużnika zależy od tego, na podstawie jakiej umowy o pracy on dostaje swoją pensję, ale należy też nie zapominać, że istnieje jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, od którego zależy pobrana na spłatę zadłużenia kwota. I tym czynnikiem są dwie duże grupy dłużników: alimentacyjni i niealimentacyjni.
1. alimentacyjni, czyli ci, którzy posiadają zadłużenia z powodu zadłużenia spłaty alimentów
oraz
2. niealimentacyjni – ci, którzy posiadają zadłużenia z bądź jakich innych powodów
Reguły zajęcia wynagrodzenia przez komornika dla dłużników niealimentacyjnych opisaliśmy dokładnie wyżej.
W stosunku dłużników alimentacyjnych stosują się bardziej rygorystyczne metody przymusowej spłaty długu:
1. komornik może zająć do 60 procent wynagrodzenia dłużnika, jeżeli posiada on umowę o pracę i do 100 procent wynagrodzenia, jeżeli dłużnik jest zatrudniony na podstawie bądź jakiej innej umowy. (umowa zlecenia, umowa o dzieło)
2. jeśli dłużnik zarabia minimalną krajową na podstawie umowy o pracę, komornik ma prawo pobierać do 60 procent wynagrodzenia na spłatę alimentów. (Czego nie może dokonywać w stosunku do dłużników niealimentacyjnych).

Zajęcie wynagrodzenia z przyczyn świadczeń alimentacyjnych
Więc musimy zdawać sobie sprawę, że ważnym niuansem, jeśli chodzi o zajęciu wynagrodzenia przez komornika jest egzekucja świadczeń alimentacyjnych. Zadłużenia z tytułu alimentów są wyższe niż z innych tytułów. Zajęciu podlega aż 60 procent wynagrodzenia dłużnika.

Także należy pamiętać, że zajęcie wynagrodzenia z tytułu alimentów nie posiada kwoty wolnej od zajęcia. Więc nawet jeżeli dłużnik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, to 60 proc tego wynagrodzenia może podlegać zajęciu. W skali minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku taka kwota by wyniosła 1804 złote brutto.

Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania od naszych klientów:

Ustawa o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych głosi, że komornik nie posiada żadnych podstaw prawnych do zajęcia całej emerytury dłużnika.
Ograniczenia zajęć emerytur regulują się przepisami prawa. Komornik może pobierać środki emerytalne z ZUS lub KRUS według ustalonych przepisów i nie ma prawa samodzielnie decydować, ile będzie pobrano z emeryta.

Są trzy progi zajęcia emerytury przez komornika w zależności od typu zadłużenia:
1. Alimentacyjny
Maksymalny procent zajęcia emerytury: do 60 procent
2. nieopłacony pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych czy domach pomocy społecznej
Maksymalny procent zajęcia emerytury: do 50 procent
3. inne typy zadłużeń z powodu przeterminowanych kredytów, pożyczek, zakupów w sklepie, opłat za media ets.
Maksymalny procent zajęcia emerytury: do 25 procent

Często do naszych specjalistów zwracają się także z problemem, że pomimo zajęcia odpowiedniej części wynagrodzenia za pracę i odprowadzenia części tego zajętego wynagrodzenia przez pracodawcę do komornika, komornik zajął resztę wynagrodzenia, które się znalazło na koncie bankowym dłużnika. Co robić w takim przypadku i czy podlega ta kwota zwrotu dłużnikowi?

W chwili, kiedy komornik podejmuje egzekucję z rachunku bankowego, może nie posiadać wiedzy, z jakiego tytułu wpłynęły tam środki. Dlatego taka sytuacja niestety często ma miejsce. Należy wystąpić do komornika z listem oficjalnym o zwolnienie tej części świadczenia wynagrodzenia, która nie podlega zajęciu.
Komornik w tym momencie powiadomi bank, aby reszta wynagrodzenia, które jest wypłacane na jego rachunek bankowy przez pracodawcę była zwolniona spod zajęcia i nie była przekazana organowi egzekucyjnemu.

Przepisy dotyczące zajęcia wynagrodzenia dotyczą nie tylko wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, ale także wszelkich innych umów na przykład zlecenie o dzieło.
W obecnym czasie często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ktoś pracuje na umowę zlecenia lub umowę o dzieło i formalnie są to wierzytelności nie z tytułu wynagrodzenia o pracę tylko właśnie z tych umów i one by podlegały zajęciu w stu procentach. Dlatego aby nie było takiej sytuacji, że dłużnik pozostaje w ogóle bez środków do życia na mocy przepisu szczególnego te wynagrodzenia z tytułu innych tytułów także mogą być traktowane jak wynagrodzenia za pracę i podlegać dokładnie takim samym regulacjom

Pracodawca, który otrzymał zajęcie wynagrodzenia dłużnika, zobowiązany jest do złożenia odpowiednich oświadczeń komornikowi w tym między innymi o wysokości jego wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące. Jeżeli pracodawca nie dokonuje tych czynności komornik ma prawo wypisać mu karę do pięciu tysięcy złotych. Taka kara może być powtarzana aż do momentu, kiedy pracodawca nie udzieli stosownych informacji komornikowi.

Na pracodawcę także ciąży obowiązek w razie wydania świadectwa o pracę dłużnikowi wpisania informacji o zajęciu wynagrodzenia do świadectwa pracy, tak aby w nowym miejscu zatrudnienia nowy pracodawca także miał wiedzę, że wynagrodzenie pracownika jest zajęte.

Tak, ale są niuanse. Ustawa głosi, że jeżeli dłużnik posiada jedno źródło dochodu, nie wolno u niego zajmować wynagrodzenia w całości. Problem polega na tym, że coraz więcej naszych rodaków, szczególnie młodych nie posiada normalnie umowy o pracę, a pracuje na podstawie innych umów, które z kolei traktują się komornikiem jako zarobki dodatkowe. A zarobki dodatkowe można zajmować w całości do momentu pełnej spłaty długu.

Po nowelizacji niektórych ustaw w sprawach zadłużonych można udowodnić, że praca na podstawie innych umów (nie umowie o pracy) nie jest pracą dorywczą i jest stałym i jedynym dochodem dłużnika, ale potrzebuje to dodatkowego wysiłku ze strony zadłużonego.

Dlatego, jeżeli posiadasz dług, i zaczyna się tobą interesować komornik musisz pamiętać, że umowa o prace najbardziej cię ochroni przed zajęciem wynagrodzenia.