Ile kosztuje upadłość konsumencka w Polsce przez adwokata

Jesteś dłużnikiem ale z powodu zbyt wysokiej sumy kredytu nie masz możliwości załatwić swoich zobowiązań? 

Pomyśl o upadłości konsumenckiej. Procedura ta często staje się skutecznym rozwiązaniem dla osób o bardzo wysokich długach. 

Jaki jest koszt procedury? Jakie są skutki po zakończeniu? 

Na te i dużo innych ważnych pytań znajdziesz odpowiedzi w niniejszym artykule.

Upadłość konsumencka kluczem do swobody finansowej

Z upadłości konsumenckiej mają prawo skorzystać osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, które trwały czas nie spłacały swoich zobowiązań i z powodu różnych sytuacji życiowych nie mają możliwości uregulować je w terminie. Za pomocą upadłości dłużnik, w zależności od sytuacji finansowej, ma szansę umorzyć część długu lub cały dług, dostosować koszt długu do swoich możliwości czy uniknąć egzekucji komorniczej.

Prowadzący ekspert naszej firmy prawniczej z pytań upadłości konsumenckiej zaznacza: „Upadłość konsumencka to potężne narzędzie, za pomocą którego dłużnik ma realną szansę pozbyć się dużego zobowiązania. Jest to tak zwana forma ochrony przed przyszłymi problemami finansowymi, takimi jak rozprawy sądowe, nękanie ze strony komorników czy wierzycieli. Wbrew obawom jest to bezpieczna i niezbyt kosztowna procedura, dająca realną szansę na początek życia od nowa. Niezbędnym elementem sukcesu w upadłości konsumenckiej jest precyzyjne przygotowanie się do całego procesu i obliczenie kosztu procedury.”

Z procedurą upadłości konsumenckiej można zapoznać się w Ustawie z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe. W niej opisane są zasady postępowania upadłościowego, które dotyczą niewypłacalnych dłużników, nieprowadzących działalności gospodarczej. Aby nie tracić swojej aktualności w/w ustawa została nowelizowana aż ponad 80 razy. Celem nowelizacji było uproszczenie i przyspieszenie postępowania upadłościowego dla dłużnika.

Zgodny z obowiązującym stanem prawnym jednolity tekst ustawy – Prawo upadłościowe znajduje się na stronach Dziennika Ustaw od 2022 roku pod pozycją 1520. Ustawa reguluje wszystkie aspekty procedury postępowania upadłościowego.

Prawo upadłościowe w naszym kraju jest ciągle aktualizowane, bo powinno ono odzwierciedlać aktualne potrzeby rynku i dawać skuteczne narzędzia jak dłużnikom tak i wierzycielom. – mówi specjalista ds. upadłościowych naszej firmy.

Kto może ubiegać się o upadłość konsumencką? Koszt złożenia wniosku o upadłość: opłata sądowa i dodatkowe wydatki

Aby skorzystać z upadłości konsumenckiej, dłużnik powinien spełniać określone kryteria. Główne warunki to trwała niewypłacalność oraz duża suma długu. Innymi przyczynami, na podstawie których dłużnik może rozpocząć procedurę są:

  1. Długi, które przekraczają możliwość spłaty
  2. Brak majątku
  3. Nagłe zdarzenia życiowe a mianowicie ciężkie choroby, utrata pracy, utrata zdolności do pracy w skutku niepełnosprawności lub inne.
  4. Ciągłe nękanie przez wierzycieli

Upadłość konsumencka wstrzymuje egzekucję komorniczą i czynności wierzyciela w stosunku do dłużnika.

Dłużnik może podjąć procedurę upadłości konsumenckiej samodzielnie po zapoznaniu się z treścią ustawy – Prawo upadłościowe. Sama po sobie opłata sądowa za to, żeby złożyć wniosek o upadłość konsumencką wynosi tylko 30 złotych.
Z innej strony warto nie zapominać, że procedura ta jest skomplikowana i żeby mieć pewność, że wszystkie przygotowania były dokonane prawidłowo, polecamy skorzystać z profesjonalnych usług prawniczych. Jeśli ubiegać się o pomoc prawnika, który specjalizuje się w prawie upadłościowym, koszt procedury naturalnie będzie wyższy. Główne usługi, które można zamówić u prawnika oraz ich ewentualny koszt są podane w tablicy poniżej:

Usługa prawnicza

Średni koszt

Konsultacja prawna

250 – 600 zł. / godź (pierwsza konsultacja darmowa)

Sporządzenie wniosku o upadłość

2000 – 3500 zł

Reprezentacja dłużnika przed sądem

3000– 10000 zł

Opłata sądowa

0

Drobne opłaty administracyjne

50 – 600 zł

Pełna obsługa dłużnika

1000 zł

Najbardziej kosztowną usługą prawną jest sporządzenie wniosku o upadłość konsumencką. Do dodatkowych drobnych usług należą opłaty wydruków, tłumaczenie dokumentów czy opłaty usług pocztowych. Prawnik także może wziąć na siebie pełną reprezentację dłużnika. Wszystkie te koszty mogą wydać się za wysokie, jednak jest to niewielka opłata w porównaniu z wysokością długu, który w skutku procedury może być umorzony. 

Ostateczny koszt procedury dłużnik może doznać podczas indywidualnej rozmowy z prawnikiem. Jeśli rozważasz dla siebie upadłość konsumencką jako receptę na wyjście z jamy zadłużeniowej – nasi prawnicy są do Twojej dyspozycji.

Pozbyć się długu drogą upadłości konsumenckiej będzie dla dłużnika o wiele taniej i z reguły szybciej niż ogarnąć duży dług z nieustannie rosnącymi odsetkami. – mówi wiodący prawnik naszej firmy

 

Upadłość konsumencka – koszty ukryte

O główne koszty związane z upadłością konsumencką już pomówiliśmy. Należy także wziąć pod uwagę, że upadłość konsumencka wiąże się z innymi wydatkami, które też wpływają na całkowity koszt procedury. Ukryte koszty to takie koszty, które nie są oczywiste na początku. Ich trudno przewidzieć tak jak pojawiają się one w trakcie procedury. Do ukrytych kosztów przykładowo należy opłata syndyka. Za zarządzanie majątkiem dłużnika syndyk pobiera od 10 – 15 procent od wartości majątku. Czyli jeśli majątek dłużnika kosztuje 100 000 złotych, opłata syndyka będzie wynosiła 10 000 – 15 000 złotych.

Standardowa procedura upadłości konsumenckiej trwa kilka miesięcy, ale może też trwać i kilka lat. Im dłużej ona trwa, tym więcej dłużnik powinien współpracować z prawnikiem i opłacać usługi już wspomnianego syndyka. Sporządzenie ciągle nowych dokumentów dla sprawy także wymaga kolejnych opłat.

Skonsultuj się z naszym prawnikiem, żeby oszacować koszt swojej procedury.

Jak zminimalizować opłaty, związane z upadłością konsumencką?

Decydując się na upadłość konsumencką, dłużnik powinien być gotowy do wydania pewnej kwoty na tę procedurę, jednak koszty procesu można zoptymizować.

Na początku dłużnik może zaoszczędzić na darmowych produktach i ofertach firmy prawniczej. Na przykład nasza firma oferuje pierwsze spotkanie z prawnikiem gratis. To pozwala dłużnikowi zorientować się w swojej sytuacji i zrozumieć przyszłe działania.

Wybór inteligentnego prawnika z dużym doświadczeniem jest czy nie najważniejszą metodą na oszczędzanie pieniędzy na upadłości. Dobry specjalista pomoże uniknąć błędów a z nimi i dodatkowych kosztów na poprawki w dokumentach.

Ile kosztuje upadłość konsumencka w naszej firmie prawniczej? 

Koszt procedury zaczyna się od 3000 złotych i oblicza się indywidualnie. Zaznaczamy, że koszt całkowity za upadłość konsumencką jest o wiele niższy od sumy ciągle narastających odsetek za kredyt czy opłat komorniczych, z których dłużnik nie może wywiązać się przez wiele lat. Inwestycja w procedurę upadłościową to inwestycja w lepszą przyszłość, a nie dodatkowe obciążenie finansowe.

Zgłaszając się na procedurę upadłości konsumenckiej w naszej firmie możesz liczyć na wsparcie profesjonalnego prawnika, specjalizującego się na prawie upadłościowym, wykwalifikowaną pomoc w przygotowaniu wniosku, prezentację w sądzie czy inne doradztwo na wszystkich etapach procedury. Z dumą możemy powiedzieć, że dla wielu klientów wybór naszej firmy stał się najlepszą decyzją i skutecznym sposobem na pozbycie się zobowiązań.

Upadłość konsumencka a przyszłość dłużnika

Dla wielu osób zadłużonych upadłość konsumencka jest ostatnim ratunkiem w walce z niewypłacalnością. Decyzja na temat tego czy składać wniosek o upadłość potrzebuje dogłębnej analizy. Jeden z ważnych aspektów tej analizy to ocena, jak upadłość konsumencka wpłynie na przyszłość finansową dłużnika. Do skutków pozytywnych bez dyskusji odnosi się odzyskanie oddłużenia i poprawa zdolności finansowej. Po zakończeniu procedury dłużnik zwalnia się od obowiązku opłaty długu. To pozwala mu odbudować oszczędności i tym samym poprawić sytuację materialną.

Po ogłoszeniu upadłości zawieszają się wszystkie procedury egzekucyjne i windykacyjne. Dłużnik ma szansę na nowy początek. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń zaznacza: „Upadłość konsumencka nie posiada celu ukarać dłużnika, lecz umożliwia mu powrót do aktywnego życia gospodarczego”.

Jak już wspominaliśmy wyżej upadłość konsumencka ma wiele korzyści. Jednak nie jest ona pozbawiona i wad tak jak po jej ukończeniu dłużnik ma niektóre ograniczenia.

Kilka lat po upadłości będzie trudno ubiegać się o nowy kredyt. Dłużnik będzie musiał powrócić swoją zdolność kredytową. Klientów, które mają za plecami upadłość banki traktują jako klientów z wysokiej grupy ryzyka i utrudniają takim klientom dostęp do niektórych swoich produktów w tym do nowych kredytów. Jeśli dłużnik podczas procedury upadłościowej posiada majątek, może on być zlikwidowany, a kosz z tego majątku przeznacza się na spłatę zadłużenia. Do majątku może należeć nieruchomość, samochód czy cenne papiery. Chociaż spłata długu kosztem majątku dłużnika to konieczny element procesu dla dłużnika może to być bolesne doświadczenie. Także po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnik trafia do rejestru niewypłacalności. Rejestr ten jest publiczny i jego często sprawdzają pracodawcy, właściciele lokali do wynajęcie i zawsze banki i instytucje finansowe.

Poprawa sytuacji finansowej po upadłości jest długotrwałym procesem, który wymaga odpowiedzialności i strategii. Edukacja finansowa w tym przypadku odgrywa kluczową rolę.

Jak zaznacza nasz wiodący prawnik: „Pierwszy krok do odbudowy finansowej po upadłości to założenie domowego budżetu i unikanie nowych zobowiązań do tej pory, dopóki klient nie stabilizuje swoje finanse. Jeśli jednak klientowi jak najszybciej zależy na nowych kredytach, polecamy brać małe pożyczki i je w terminie oddawać, żeby stopniowo powrócić zaufanie instytucji finansowej. Współpraca z doradcą finansowym w celu indywidualnej analizy własnych finansów też nie będzie zbędna.”

Upadłość konsumencka jest złożonym, ale jednocześnie bardzo pomocnym dla dłużnika procesem. Mamy nadzieje, że w tym artykule udało się nam omówić kluczowe aspekty oraz koszt tej procedury, żeby dać Ci zrozumieć komu i w jakich przypadkach warto podjąć decyzję o upadłości i na co zwrócić uwagę podczas jej trwania.

Jeśli posiadasz dług o dużej kwocie i trwale jego nie spłacasz z powodu choroby, braku pracy czy innej ważnej przyczyny – zapraszamy do rozmowy z naszym prawnikiem o upadłości konsumenckiej. Koszt procedury zależy od metody, którą dla siebie wybierzesz, od Twojej sytuacji zadłużeniowej i od czasu trwania samego procesu sądowego. Średni koszt procedury upadłości wynosi od 1800 do 8000 złotych.

Aby zrealizować idee upadłości konsumenckiej najpierw powinieneś przygotować dokumentację, potem złożyć wniosek do sądu, odbyć rozprawę sądową na której będzie przyjęta decyzja w jaki sposób masz umorzyć swój dług. Najczęściej umorzenie długu realizuje się drogą zarządzania Twojego majątku przez syndyka. Polecamy skontaktować się z prawnikiem naszej firmy, w celu omówienia szczegółów tak jak każda sytuacja jest inna i potrzebuje indywidualnych decyzji.

Czy upadłość konsumencka ma sens?

Czy upadłość konsumencka ma sens?

Rozważamy o tym, czy dłużnikowi warto podjąć decyzję na rzecz upadłości konsumenckiej. Wszystko zależy od Twojej możliwości spłaty długu. Upadłość konsumencka przeznaczona jest dla osób, które straciły kontrolę nad własnymi finansami i szukają nowego startu. Zapoznaj się z analizą wszystkich za i przeciw tej procedury oraz to jak my możemy Ci pomóc.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Dowiedz się jak bez błędów przygotować i złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Zapoznaj się z listą dokumentów do wniosku oraz z tym, gdzie złożyć wniosek, żeby zacząć procedurę.

Słabe strony upadłości konsumenckiej – co daje po ogłoszeniu?

Słabe strony upadłości konsumenckiej – co daje po ogłoszeniu?

Dowiedz się o wszystkich wadach i możliwych konsekwencjach negatywnych dla dłużnika po przeprowadzeniu procedury upadłości. Przeczytaj nasze rady o tym, co robić, żeby wyjść z niewygodnej sytuacji, jeśli ta nastąpiła.

Rejestr upadłości konsumenckich

Rejestr upadłości konsumenckich

Wyjaśniamy czy dane osobowe dłużnika, który ogłosił upadłość mogą trafić do rejestru publicznego. Jakie informacje o dłużnikach publikują się w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Dajemy odpowiedź na pytania jak długo dane dłużnika pozostają w danym rejestrze oraz kto ma dostęp do tych danych

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej?

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej?

Nasi eksperci dają odpowiedź na pytanie: czy można legalnie wyczyścić BIK po procedurze upadłości w celu poprawy zdolności kredytowej. Jakie dane i kiedy można usunąć z BIK oraz w jaki sposób były zadłużony może otrzymać pozytywną ocenę w banku.

Ile trwa upadłość konsumencka?​

Ile trwa upadłość konsumencka?

Złożoność sprawy i decyzja sądu wpływają na terminy postępowania upadłościowego. Jak obliczyć potencjalny czas trwania procedury oraz jakie etapy procedury upadłościowej mogą ją wydłużyć lub przyspieszyć. Zapoznaj się z przewodnikiem o przygotowywaniu się do upadłości bez opóźnień od naszego eksperta.

Ogłoszenie upadłości firmy jednoosobowej

Ogłoszenie upadłości firmy jednoosobowej

Dowiedz się czy przysługuje Ci prawo składać wniosek o upadłość konsumencką, jeśli jesteś przedsiębiorcą, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Wyjaśniamy czym różni się procedura i co trzeba zrobić, żeby ją rozpocząć.

Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?​

Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?

Dowiedz się jakie są średnie opłaty za pomoc prawniczą w upadłości konsumenckiej. Czynniki wpływające na wysokość cen oraz czy warto zatrudniać prawnika dla procedury upadłości.

Upadłość konsumencka dokumenty​

Upadłość konsumencka dokumenty

Przygotowywanie i złożenie niezbędnych dokumentów są podstawą przy sporządzeniu wniosku o upadłość. Sprawdź które dokumenty należy dołączyć do sprawy, żeby sąd zaakceptował Twój wniosek. Nasi prawnicy ułożyli listę dokumentów potrzebnych dla procedury upadłości konsumenckiej oraz dali cenne wskazówki jak je zebrać.

Upadłość prawnik​

Upadłość prawnik

Chociaż wiele osób decyduje się zaczynać procedurę upadłości samodzielnie, pomoc doświadczonego prawnika w takiego rodzaju sprawach powiększa szanse dłużnika na pozytywny i szybszy rezultat postępowania.

Z prawnikiem będziesz czuć się bardziej pewnie, będziesz spokojny, że Twoje dokumenty zostaną przygotowane w sposób prawidłowy. Dowiedz się jakie są inne ważne korzyści przy współpracy z prawnikiem.

Sąd upadłościowy​

Sąd upadłościowy

Dowiedz się do którego sądu trzeba zwracać się z wnioskiem o upadłość. Tutaj znajdziesz najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące przebiegu postępowania przed sądem.

skutki dla małżonka​

skutki dla małżonka

W jaki sposób ogłoszenie upadłości jednego z małżonków wpływa na innego? Czy partner zostanie automatycznie wciągnięty w procedurę, czy to są tylko puste obawy? W artykule omawiają się też konsekwencje upadłości jednego z małżonków w przypadku wspólnego majątku.

Postępowanie upadłościowe – etapy ​

Postępowanie upadłościowe – etapy

Dowiedz się na jakie ważne etapy dzieli się procedura upadłości. Czytaj szczególne opisy każdego etapu postępowania oraz to, jak się do niego przygotować. Sekretami sukcesu dzielą się nasi prawnicy z ponad dziesięcioletnią praktyką

Jak ogłosić upadłość konsumencką?​

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Zapoznaj się z praktycznym przewodnikiem od wiodącego prawnika naszej firmy, który przeprowadzi Cię przez całą procedurę upadłości. Doznaj jakie działania powinien podjąć dłużnik, żeby ogłosić upadłość konsumencką oraz jakie formalności są z tym związane.

Upadłość konsumencka online​

Upadłość konsumencka online

Czy jest możliwe załatwienie upadłości przez Internet? Niektóre etapy procedury można załatwić online, ale nie całość. Czytaj jakie dokumenty możesz złożyć elektronicznie oraz z jakich oficjalnych stron Internetowych korzystać.